20.03.2019

Rezultatele Concursului de creaţie literară "Metafora care mă reprezintă", ediția a IX-a




Ediția de anul acesta a Concursului, desfășurată cu genericul "Poezia este taina rostită prin taină", a demarat în ianuarie și s-a desfășurat în două etape: de baraj şi finală. În cadrul primei etape, au fost examinate cca 60 de texte, epice și lirice, precum și eseuri, juriul selectând pentru etapa a doua cele mai inspirate 36 de lucrări.

Vineri, 15 martie, a avut loc finala concursului, manifestare la care au participat concurenții trecuţi de prima etapă, precum și alți elevi, profesori și părinți.

Premianții s-au învrednicit de mențiuni și diplome de gradele I-III, iar ca dar au primit cărți selectate din creația unor scriitori notorii, naționali și universali.

Dintre invitații speciali ai evenimentului au făcut parte elevele care au acceptat să prezinte piese muzicale interpretate la instrumentele îndrăgite: Buga Ilinca (clasa a XI-a) – saxofon; Țurcanu Vlada (clasa a VI-a) – clarinet; Mânăscurtă Sofia (clasa a IX-a) și Ceban Andreea (clasa a VI-a) – pian. Felicitările noastre pentru evoluarea inspirată și urările de mari succese în viitor, pe scene mai înalte.

În continuare, îi prezentăm cu mult drag pe elevii care au ieșit învingători în concurs, invitându-i să persevereze și mai departe în producerea unor lucrări originale.

Clasele gimnaziale, secția poezie:

Nr crt Nume, prenume Rezultate
1 Terguța Răzvan Mențiune
2 Ganușceac Daria Mențiune
3 Doagă Roxana Mențiune
4 Panfil Bianca Mențiune
5 Semionova Ecaterina Mențiune
6 Guțanu Sofia Mențiune
7 Beatrice Cazacu Mențiune
8 Voitov Bogdan III
9 Bejan Ilinca III
10 Strîmbanu Sabina III
11 Dumbravă Aneta III
12 Romanciuc Laurențiu II
13 Codreanu Codrina Ev. II
14 Moraru Camelia-Maria I

Clasele liceale, secția poezie:

Nr crt Nume, prenume Rezultate
1 Andronic Cătălina Mențiune
2 Drăgălin Capitolina Mențiune
3 Galafton Tatiana Mențiune
4 Postolache Cătălina III
5 Belibov Mirela III
6 Tabuci Oana III
7 Buburuz Nadia II
8 Onofrei Gabriel II
9 Pîntea Crina II


Clasele gimnaziale, secția proză:

Nr crt Nume, prenume Rezultate
1 Codreanu Codrina Mențiune
2 Toma Alexandra Mențiune
3 Comanici Dragoș Mențiune
4 Daniță Marius-Mihnea Mențiune
5 Eni Alex Mențiune
6 Anastasia Iordache III
7 Beatrice Cazacu Mențiune
8 Fotescu Irina II
9 Ivanov Nicoleta I
10 Mânăscurtă Sofia I

Clasele liceale, secția proză

Nr crt Nume, prenume Rezultate
1 Zdroc Cristina Mențiune
2 Mititel Victoria II
3 Pîntea Crina Mențiune
4 Storoj Anastasia Premiul Special





Calendarul zilei de astăzi



Orarul lecțiilor


Orarul consultațiilor


Activități extrașcolare

LICEUL "COLUMNA" -

CENTRU AUTORIZAT DE PREGĂTIRE PENTRU

EXAMENELE INTERNAȚIONALE CAMBRIDGE


Biblioteca online


Pentru elevi:

Literatura română


Pentru cadrele didactice:

Curriculum național

Literatura de specialitate

Admitere



Condiții de înmatriculare

Etapele înmatriculării

Actele necesare înmatriculării

Întrebări frecvente

Toate drepturile sunt rezervate © Institutia Privata Liceul "Columna", 2017